Istaknuti post

Nazovite vidovnjakinju Soror i tražite pomoć- Privatni mobitel : +385 92 324 1928

S povjerenjem nazovite i riješite svoje probleme, saznajte što budućnost nosi, te kako će se razvijati vaša veza, posao i zdravlje. Najjef...

Prikazani su postovi s oznakom spajnje. Prikaži sve postove
Prikazani su postovi s oznakom spajnje. Prikaži sve postove

srijeda, 14. listopada 2020.

Otkrijte crnu magiju kroz snove - cijena rituala i seansi


Magija postoji, nju uostalom potvrđuju sve svete knjige, ali nije toliko raširena koliko to neki pojedinci žele prikazati kako bi ostvarili na tome materijalnu dobit. Kada pratimo pojedine astro emisije na televiziji ili internetu vrlo lako možete uočiti da tko god da se javi tim samozvanim "vidovitim" ima na sebi magiju ili proklestvo što je notorna laž. Zato možete sami kroz snove otkriti imate li na sebi crnu magiju ili ne.



Kako imam dosta upita o cijeni seanse evo da ih istaknem na blogu : 

 SEANSE NA DALJINU ( PDV uključen u cijenu ) : 

1. Tarot i gledanje u karte 150,00 kuna
2. Gledanje u kuglu 150,00 kuna
3. Čišćenje negativnih energija 100,00 kuna
4. Skidanje crne magije i kletvi 300,00 kuna
5. Vraćanje partnera 500,00 kuna 
6. Rituali za poslovni uspijeh i privlačenje novca 400,00 kuna
7. Izrada talismana 150,00 kuna
8. Izrada amuleta 200,00 kuna

SEANSE KOD MENE OSOBNO: (PDV uključen u cijenu)

1. Seansa kod mene osobno kod kuće 600,00 kuna

Vaša,


Soror PIAL



Sve informacije možete dobiti na e mail: mistikaokultizam@gmail.com ili na privatni mobitel + 385 92 324 1928 od 17 do 21 sat svakog radnog dana, te subotom i nedjeljom od 10 do 21 sat
    Ova stranica služi isključivo za zabavu

utorak, 27. rujna 2016.

Rituali-Ritualne halje vs. ritualna nagost

Ritualne halje vs. ritualna nagost

Dance of Life VI - Gildir
Gledajući stare fotografije nekih od najpoznatijih pagana i okultista prošlosti, može se primijetiti da su neki svoje rituale izvodili nagi (ono što bi se na engleskom nazvaloskyclad, a u hrvatskom prevelo kao "u nebeskoj odori") dok su drugi preferirali obredne halje. Očito je da ne postoje pravila o tome kako se pagani trebaju, odnosno ne trebaju odijevati u ritualnom krugu. Istina je da neke tradicije inzistiraju na jednom od navedenih sistema, ali generalno govoreći, pravila odijevanja u ritualima su fleksibilna i lako se prilagode potrebama pojedinaca. Također, različiti autori će imati različita mišljenja o ovoj temi. No, prije ili kasnije, svaki paganin se zapita: raditi nag ili odjeven?

Teško je odgovoriti na ovo pitanje, tim više jer na njega nema jedinstvenog ispravnog odgovora. Svaki pojedinac na njega treba odgovoriti za sebe ovisno o tome što misle o nagosti općenito, ali i mnogim drugim faktorima. Za početak, voljela bih vam postaviti nekoliko pitanja koja bi vam mogla pomoći da odlučite kako ćete vi obavljati svoje rituale (ako već niste odlučili). Neka od njih su vrlo bazična dok će druga možda iziskivati nešto više introspekcije.
  1. Kako će moja koža reagirati?
    Jako dobro početno pitanje. Zamislite da odlučite nositi ritualnu halju i nađete se u situaciji da vas sve neprestano svrbi zbog materijala kojeg nosite. Ovo je naprosto nepraktično. U ovom slučaju bi vam bilo ugodnije bez odjeće. Ali ipak ne možete bez odjeće u nekim situacijama. Ja sam se našla u situacijama u kojima sam radila rituale na kamenjarima i na zemljištima punima koprive gdje su odjeća i kvalitetna obuća bili neophodni. Vaša koža vam može još mnogo toga pokazati; primijetit ćete da ste se naježili ako vam je prehladno, ili da se previše znojite ako vam je jako vruće. Nijedno od ovoga nije dobro tako da vrijedi uzeti u obzir da je vaš izbor odabira odjeće/nagosti ponekad uvjetovan temperaturom. Uz ovo mislim da je prilično jasno da osjećaj iznimne vrućine, ili hladnoće i te kako može odvući pozornost tijekom rituala, što svatko želi izbjeći. Stoga ako odlučite nositi halju, budite sigurni da će vam biti dovoljno topli za hladno vrijeme, ili pak dovoljno prozračni za toplo vrijeme. Ako radite u zatvorenom onda je lako prilagoditi temperaturu. :) Ovo je praktična strana stvari koju mnoštvo ljudi često zna previdjeti.

  2. Kako će moje tijelo reagirati?
    Ovo pitanje, uz ono prethodno, će vam pomoći da bolje upoznate vlastito tijelo. Na primjer, ako vam se tijelo osjeća sputano u odjeći/obući i ako se ne možete baš slobodno kretati zbog njih, onda vrijedi razmisliti o opciji nagosti. Većina rituala uključuje mnogo plesanja pa je slobodno kretanje jako važno. Suprotno se također može dogoditi. Neki ljudi imaju određene hemunge i osjećaju se slobodnijima i udobnijima kada su odjeveni. U ovom slučaju nagost može samo odvući pozornost.

  3. Kako će moj um reagirati?
    Sada dolazimo do zeznutog dijela. Lako je uočiti ako vam je hladno/vruće, ili da vas odjeća sputava. Ali što se dogodi kada shvatite da odjeća nije jedina barijera s kojom ćete se sresti? Kao što sam rekla, nagost može biti potpuno prirodna i oslobađajuća za neke, dok će se drugi osjećati posramljeno i iskompleksirano kada (i ako) se nađu goli pred drugim ljudima. Hoćete li, ili neće raditi nagi u ovakvom slučaju ovisi o vašoj zoni komfora. Stoga ako mislite da niste još spremni prebroditi svoje komplekse, nemojte se prisiljavati. Ali ako se osjećati spremnima da iskoračite iz svoje zone komfora, onda obucite svoju "nebesku odoru" i idite sigurno naprijed! Glavno je da se osjećate ne samo fizički udobno, nego da se također osjećate psihički i duhovno opušteno (a nagost nije jednostavna za svakoga).

  4. S kime radim?
    Kao prvo, ima li maloljetnika? Obično ih neće biti, ali je u takvim situacijama najbolje ostati odjeven kako bi se izbjegle ikakve neugodnosti ili zakonske komplikacije. Kao drugo, vjerujete li ljudima s kojima radite ritual? Povjerenje je važni faktor i ljudima je često jako teško u potpunosti se izložiti pred ljudima kojima potpuno ne vjeruju. Zbog ovoga se ritualna nagost općenito ograničava isključivo na rad u kovenima. Rituali koji se izvode u većoj skupini ljudi čiji članovi nemaju neku dublju povezanost obično se izvode odjeveni kako bi se svatko mogao osjećati opušteno i fokusirati se na glavni dio rituala.

  5. Gdje ću izvoditi ritual?
    Naravno, ako ćete raditi na otvorenom, onda trebate uzeti u obzir teren i vrijeme/temperaturu. Ako će se ritual izvoditi u zatvorenom, onda teren, vrijeme i temperatura nisu od velike važnosti i može ih se modificirati. Ali važno je također uzeti u obzir koliko je privatna vaša lokacija. Nije baš opuštajuće ako odlučite raditi nagi i imate znatiželjne susjede, ili ako osjećate da će vaša privatnost biti na ikoji način prekršena tijekom rituala. Ovo se lako da riješiti u zatvorenom tako da se potegnu zastori, ali može biti izazov na otvorenom. Također, pokušajte poštivati tuđe želje. Postoji nešto što se zove "javna golotinja". Iako većina pagana golotinju nipošto ne smatra nepristojnom, postoje zakoni koji zabranjuju javnu golotinju. Isto je lijepo imati na umu, u slučaju da radite vani, kako će se prolaznici osjećati ako vide grupu nagih ljudi koji plešu oko vatre. Možda će ih to prestrašiti (što je loše za njih), a mogu postati i previše znatiželjni pa htjeti ostati do kraja predstave (što zaista nije u najboljem interesu grupe). Kako god bilo, privatnost je dobra stvar kad asu rituali u pitanju. :)

  6. Slažu li se svi oko ritualne nagosti/odjevenosti?
    Kada se radi u grupi, važno je zadržati jednakost. Ako su neki odjeveni, a neki nagi, onda sve postane zbunjujuće. Većina grupa preferira da se svi članovi slože oko sistema po kojemu će raditi. Stoga ako se svi slože da rade u nebeskoj odori (nagi), onda bi se svi trebali osjećati zadovoljni s odlukom. Ni pod kojim slučajem se ovaj izbor ne smije nametati ikome! Ako se svi slože da će raditi odjeveno, onda bi svima i ovo trebalo biti u redu. Ali postoje iznimne situacije. Ja sam izvodila rituale prije kojih me jedno-dvoje ljudi pitalo bi li bilo u redu da skinu svoju odjeću ako zaista osjete potrebu za tim tijekom rituala. Tako su svi bili odjeveni, ali su ovi pojedinci mislili da bi mogli osjetiti potrebu biti nagi u nekom trenutku. Meni je ovo bilo u redu, ali sam osjećala da trebamo biti složni oko ovoga. Oni su zato pitali sve ostale sudionike imaju li nešto protiv ovoga i svi su dali svoj pristanak. Suprotna situacija se također može dogoditi; da su svi nagi a jedna-dvije osobe žele ostati odjeveni. Kako god se okrene, svi trebaju dati svoju suglasnost oko odluke. U ekstremnim slučajevima, onima koji su se izdvojili na ovaj način se zabrani sudjelovanje u ritualu. Na primjer, nagost je obavezna u gardnerijanskoj wicci i oni koji ne pristanu na ovaj uvjet ne smiju sudjelovati u ritualima. Osobno smatram da je ovo bezobrazno i ograničavajuće, ali ću ovo pojasniti kasnije.

  7. Zašto ću raditi u nebeskoj odori/u odjeći?
    Važno je da su razlozi zbog kojih se donijeli vašu odluku jasni. U osnovi je glupo raditi nag samo jer ste negdje pročitali da tako trebate raditi. Jednako tako je glupo raditi u halji naprosto jer želite imati skupu halju. Važno je da znate ZAŠTO radite ono što radite i da osjećate da je to ispravna odluka. Također bi bilo lijepo da i drugi sudionici znaju za vašu odluku (odnosno za grupnu odluku ako se svi složite raditi odjeveni/nagi). Ukratko, svaki sudionik treba znati ŠTO rade i ZAŠTO tako rade.

  8. Imam li neke osobne razloge zbog kojih ne želim raditi odjeven(a)/nag(a)?Mnogo ljudi je u potpunosti u redu sa svojim tijelom, nemaju komplekse, ne osjećaju se posramljeno svojih tijela i u redu su s nagim tijelima drugih ljudi. Ipak, određeni osobni razlozi ih sprječavaju da budu nagi tijekom rituala. Ovi razlozi mogu biti zdravstvene prirode (u kojem slučaju bi pojedinac trebao objasniti situaciju drugim sudionicima ako će imati utjecaja na njih, ili razloge pak zadržati za sebe ako ne mogu utjecati na druge). Na primjer, ova osoba može imati alergiju ili povišenu temperaturu i ne može riskirati skinuti odjeću. Ovi razlozi također mogu biti i drukčije prirode. Osobe dvojnih vjeroispovijesti se mogu naći u situaciji da im neki drugi dio njihove osobne duhovne filozofije "brani" da budu nagi tijekom obreda. U mom slučaju, ja uvijek radim odjevena iz više razloga, jedan od kojih je moj partner. Smatram da imam pravo kontrolirati kome pokazujem svoje golo tijelo. Stjecajem okolnosti, ta osoba je moj partner. Uz to sam donekle konzervativna kada je u pitanju ova tema i smatram da nema svatko pravo vidjeti me u potpunosti izloženu na ovaj način. Ja sam ta koja bira te ljude/tu osobu (kao što i jesam do sada). Možda dijelite moje stavove, a možda ih ne dijelite, ali samo uzmite u obzir sve moguće razloge zbog kojih ne biste htjeli raditi svoje rituale nagi/odjeveni.

  9. Odgovara li mi opća atmosfera situacije?
    Ako vam išta smeta kod situacije, onda biste to trebali riješiti. Govoreći iz osobnog iskustva, najbolje je ne uraditi nešto ako vam djeluje kao da nije sve kako treba biti. Ako imate ikakve brige prije rituala, pitajte onoga tko vodi ritual za detalje, upute, ili naprosto izrazite svoje osjećaje njemu/njoj/njima. Ako se osjećate neugodno u odjeći/nagi u ovoj situaciji, ovo također izrazite. Ako osjećate da vas netko tjera da radite odjeveni/nagi, onda vam je moj savjet da naprosto ne idete dalje. Moj je stav da se nijednog sudionika u ritualu ne bi trebalo na ništa prisiljavati. Grupe koje forsiraju ritualne odore/ritualnu nagost, barem po mom mišljenju, također nameću određene stavove na sudionike. Ne trebaju svi dijeliti sva vjerovanja niti imati istu ideju udobnosti. Ograničenja poput ovoga mogu samo gušiti dušu i rezultirati u tome da se ljudi osjećaju neugodno i/ili neprirodno. Time će ritual u konačnici ispasti mnogo gore nego što je mogao da su se svi osjećali opušteno.
Sada kada ste sebi postavili ova pitanja (a nadam se i odgovorili na njih), vrijeme je za sljedeći korak. Mnogi pagani vjeruju da nije baš "paganski" raditi rituale odjeven dok drugi razmišljaju baš suprotno i vjeruju da odore, kao dio obrednog pribora, igraju važnu ulogu u ritualima. Pokušati ću objasniti obje strane priče kako biste bolje shvatili o čemu pričam.

U nebeskoj odori (ili kako biti u paganskom duhu)

Joseph Tomanek - Nymphs Dancing to Pan's Flute (Nimfe
plešu na Panovu frulu), 1999
Većina pagana koji preferiraju ritualnu nagost nad ritualnim haljama vjeruje da je nebeska odora tj. nagost najprirodnije stanje u kojemu čovjek može biti. Sama bit izraza skyclad (nebeska odora) podrazumijeva da smo odjeveni samo nebom, zvijezdama, Mjesecom i Suncem. Stoga ne možemo ništa sakriti od bogova i suputnika na duhovnom putovanju. Nagost je stanje iskrenosti, izvornosti i čistoće koje, iz ove perspektive, odjeća može jedino zaprljati. Nagost je naše najprirodnije, ali ujedno i najranjivije stanje. Bivajući nagi pred drugim ljudima pokazujemo povjerenje prema njima i otvaramo se njima, ali i prirodi općenito. Nagost ne ostavlja prostora između pojedinca i prirode ostavljajući osobu u potpunosti izloženom pozitivnoj energiji univerzuma.

Pagani u konačnici štuju plodnost i prirodu. Ljudsko tijelo je utjelovljenje i jednog i drugog i stoga bi trebalo biti slavljeno i oslobođeno. Ako istinski slavimo prirodu kao pagani, onda bismo također trebali štovati svoje tijelo. Žene bi trebale naučiti štovati svoje obline kao što štuju Majku Božicu, a muškarci bi trebali naučiti štovati sve svoje atribute kao što se ugledaju na Rogatog Boga. 

Ovo stajalište podrazumijeva da odjeća sprječava razmjenu energije između ljudi i praktički bilo kojeg drugog oblika postojanja (bile to biljke, kristali, životinje, drugi ljudi ili sam svemir). Prema nekima, odjeća također može zamaskirati pojedinca. Ako nosimo određenu odjeću, možemo u potpunosti promijeniti svoj izgled, sakriti naše nedostatke i istaknuti atribute. U biti, možemo učinkovito lagati drugima o svom izgledu. Uz to što odjeća odražava naše osjećaje i ukus, ona nas može štititi od vanjskog svijeta, kako fizički (od kiše i vrelog Sunca), tako i mentalno (stavljajući dodatni sloj između nas i onoga čega se bojimo/što ne volimo). Stoga prema ovom stajalištu, nagost je jedini način da se izrazi naša istinska priroda, da se bude u potpunosti iskren s Bogom/Božicom/bogovima, drugim ljudskim bićima i sami sa sobom. Ali što je s drugom stranom priče?

Halje kao obredni pribor

Druidi slave kod Stonehengea
Neki pagani vjeruju da je ritualna odora, poput šamanove obredne maske, moćni dio obrednog pribora koji pomaže praktičaru da "kroči kroz veo" između ovog svijeta i idućega. Kada paganin odjene svoju ritualnu odjeću (koja ne mora nužno biti halja) i/ili stavi nakit, on mijenja svoju personu i dovodi se u pravo raspoloženje za ritual. Ritualne halje pomažu osvijestiti da od tog trenutka nadalje radimo na ritualu; one nam pomognu da se fokusiramo na cilj rituala time pridonoseći općoj energiji. Ovo može samo koristiti ritualu i svim sudionicima.

Ritualna odjeća i nakit također mogu pomoći definirati ulogu koju svaki sudionik ima u ritualu (Visoki svećenik/Visoka svećenica, Djeva, Kralj Hrasta/Kralj Božikovine itd.). Uz to mogu značajno pomoći u stvaranju štimunga. Da pojasnim, velik broj praktičara mijenja svoje ritualne halje, ili detalje na njima ovisno o festivalu koji se slavi, ili bilo kojoj drugoj prigodi koja se obilježava. Tako će, na primjer, mnogi nositi zlatno-žute nijanse za slavlje ljetnog suncostaja kako bi se istaknula snaga Sunca. Pogled na veliki broj ljudi u ovakvoj ujednačenosti (bez ikakvih negativnih konotacija) zaista može ostaviti jaki dojam na osobu.

U obranu ovog gledišta, ritualne halje se mogu prilagoditi kako bi se izbjeglo nametanje hijerarhije. Nagost na neki način svih izjednači, ali se halje može koristiti za istu svrhu. Jedino što je potrebno za ovo je da nijedna halja ne bude "bolja" od druge. Ovo možda zvuči komplicirano, ali zaista nije. Većina pagana neće vesti ornamente u zlatnom koncu u svoje halje niti će ih prekrivati dragocjenim kamenjem. Materijali su obično jednostavni, a velik broj halja je kućne izrade. Također, hijerarhija je donekle neizbježna ako grupa slijedi klasičnu ritualnu formu u kojoj svećenik i/ili svećenica vode ritual. Hoće li sudionici nositi odjeću, ili ne, ne mijenja ovu činjenicu.

Prema nekima, odjeća bilo koje vrste sprječava protok energije u krugu, ali i izvan njega (npr. kada se energija odašilje u obliku stošca moći iz grupe u univerzum). Odnosno, ona je barijera za energiju i time otežava bilo kakav ritualni rad. Osobno smatram da ovo nije istinito jer sam radila mnoštvo rituala i odjevena i naga i nisam osjećala nikakvu razliku. Također, da materijalne stvari poput odjeće zaista sprječavaju protok energije, nijedan paganin ne bi izvodio rituale u zatvorenom jer po ovoj teoriji i zidovi i krovovi, pa čak i prozori mogu biti barijera za energiju. Mišljenja sam da energija nadilazi materijalno i da joj bilo kakva fizička "prepreka" ne predstavlja problem.

Uz ovo, ritualne halje mogu privući pozornost na glavnu svrhu rituala bilo to svojom bojom, ukrasima ili samim time što su ih ljudi odjenuli. S druge strane, ritualna nagost može odvlačiti pozornost ako praktičari nisu naviknuti na nagost. Ljudsko tijelo postoji u svim oblicima i veličinama i zaista može biti fascinantno. Naprosto je prirodni stati i pogledati, pa makar samo na trenutak. Ipak, ovo može uzrokovati neugodnost kod nekih sudionika i odvući pozornost od biti. Ipak, i ritualna odjeća može odvući pozornost ako je nepraktična (ako neprestano zapinjete za dno, ako su rukavi predugački, ili ako je materijal lako zapaljiv, grub ili ako svrbi itd.). Stoga je izbor zaista na vama. 


Naravno, mnogo više argumenata se može naći za oba gledišta, ali mislim da je najvažnije da se osjećate ugodno zbog toga što radite i na koji način to radite. Ako se osjećate neugodno u ritualnoj odjeći, onda ih se riješite. Ako se osjećate neugodno nagi, ili vam odvlači pozornost iz ikojeg razloga, onda izvodite svoje rituale odjeveni. Ako radite u grupi, također je važno uzeti u obzir mišljenja drugih sudionika. Idealno je da se svi slože oko jednog sistema rada (tj. da su svi odjeveni, ili su svi nagi), ali ako se svi slože da mogu postojati iznimke, onda valjda mogu postojati.

Doduše, tema ovog posta zaista nije toliko jednostavna. Neki praktičari biraju raditi nagi u nekim situacijama, a odjeveni u drugima. Na primjer, ja sam radila u nebeskoj odori kada sam samostalno izvodila rituale, a uvijek odjevena u grupnim ritualima. Drugi će raditi upravo suprotno jer im tako više odgovara. Netko drugi će možda raditi nag za ljetne mjesece (dakle za Imbolc, Ostaru, Beltane i Lithu), a odjeven za zimske mjesece (za Lughnasadh, Mabon, Samhain i Yule). Neki vjeruju da nošenje ritualne odore "osnažuje" odjeću na neki način (napuni ih s energijom rituala čime im se povećava moć sa svakom upotrebom) i zato inzistiraju da ih nose za svaki ritual. Sve ovisi o tome što vama ima više smisla.

Ja sam samo mogu potaknuti da sami donesete odluku. Ako vam itko kaže da MORATE raditi nagi, ili da MORATE raditi odjeveni, ja bih zastala i dobro razmislila o tome želim li uopće raditi s ovakvim ljudima. Zašto uopće raditi s nekim tko vam želi oduzeti pravo slobodnog izbora? Ovako ponašanje može samo dovesti do ružnih situacija. Neki ljudi će vidjeti ritualnu nagost kao samo još jedan perverzni način da vide druge ljude gole. Ovo je jedna vrsta zlostavljanja i ne smije se podržavati niti tolerirati...samo jedno upozorenje.

Na kraju krajeva je izbor na vama. Nadam se da ćete donijeti odluku koja vama odgovara i da ćete uživati u svojim ritualima kako ih god odlučili vršiti. :)

Do sljedećeg posta,

Vaša, 
Soror PIAL
TREBATE POMOC obratite se na mistikaokultizam@gmail.com ili na mob: 092 324 1928

Rituali-Podizanje grupne energije

Vjerojatno ćete se pitati zašto je ovo nužno? U svakom ritualu mora postojati početak, vrhunac i kraj, baš kao i u dobroj priči. Podizanje energije (bilo to u grupi, ili pojedinačno) omogućuje ovaj vrhunac. Ovo ujedno omogućuje odašiljanje energije ka nekom cilju, a svaki ritual i magijski rad mora imati neki cilj. Ovaj cilj mora biti zajednički svim članovima ako se rad vrši u grupi tj. svatko treba istu stvar vizualizirati, o istome razmišljati i ta vizualizacija treba biti čvrsto određena prije rituala. Ako se ona ne odredi, energija koja se odašilje neće biti ujednačena i rezultat će biti lošiji (ako ga uopće bude).

Magija

Sve definicije magije na koje sam ja naišla se vrte oko kontrole energije tj. usmjeravanja energije ka nekom cilju. Pagani vjeruju da je energija svuda oko nas i da ona sačinjava sve. To je jedna te ista vrste energija koja samo kruži. Iz ovoga proizlazi da je sve povezano preko nje i da ju svi dijelimo. Ako se uzme da je ovo istinito, onda magija nije toliko nelogična jer, na kraju krajeva, nije teško utjecati na nešto s čime smo povezani toliko jako.

Svakako, potrebno je nešto dati da bismo dobili nešto natrag; tako stvari funkcioniraju najčešće. Naravno da se ne traži žrtva, ali se traži da damo/uložimo svoju energiju koju proširujemo uz pomoć kozmosa/viših sila.

Izvori energije

Scott Cunningham tvrdi da postoji nekoliko izvora koji nam mogu pomoći proširiti svoju energiju, ili nam pak posuditi svoju. Od njih se „uzima“ energija koju ćemo kasnije podizati. Ti izvori su:

  1. Osobni – ono što nas drži na životu tj. ono što nas sačinjava. Ovaj je izvor ograničen, ali ga možemo koristiti za magijske svrhe.
  2. Zemljani – sva energija koja potječe iz zemlje, kristala, drveća, vode itd. Ovaj je izvor praktički neograničen i jako je pogodan za korištenje u magici.
  3. Božanski – ono što pokreće sve i što djeluje kroz zemlju. Stoga, ako uzimamo energiju iz zemlje, na neki način ju uzimamo iz božanskog izvora.
Naravno, ne radi se o krađi energije jer, kao što sam napomenula, ova energija samo kruži i svi ju dijelimo. Radi se naprosto o usmjeravanju energije u nekom pravcu (do nas, od nas ka nekom cilju itd.). Ova energija je univerzalna.

Načini podizanja energije

Kada smo vizualizacijama „uzeli“ energiju iz određenog izvora, potrebno ju je podignuti na određeni nivo prije nego što ju se pošalje ka određenom cilju. Do sada su najefikasniji načini bili svi oni koji su uključivali naša osjetila, no neka osjetila intenzivnije djeluju od ostalih. Stoga sam ih podijelila na primarna (intenzivnija) i sekundarna (koji pomažu primarnima, ali sami po sebi nemaju velikog utjecaja).

Primarna osjetila:
  • Sluh – ovo je osjetilo najvažnije od svih jer zvuk zna pokrenuti tijelo do te mjere da nam se otkucaji srca usklade s ritmom bubnja ili basa koji tuče kroz zemlju. Sjetite se samo brojnih galija čije su veslače motivirali i usklađivali bubnjevi. Dovoljno je samo sjetiti se ikojeg iskustva kada ste bili u grupi ljudi gdje je bila nešto glasnija glazba i sve će biti jasno. U ritualima se najčešće koriste bubnjevi, ali se i druga sredstva mogu koristiti za proizvodnju ritma koji će uskladiti i pokrenuti ljude (pljeskanje ruku, udaranje o bedra, lupanje nogama o tlo, udaranje štapa o štap ili kamena o kamen itd.). Naravno da se i drugi instrumenti mogu koristiti, ali se do sada pokazalo da oni najjednostavniji imaju najintenzivniji učinak. Ne smijemo zaboraviti iskoristiti svaki dio našeg tijela za proizvoditi zvukove, stoga ne moramo samo pljeskati nego možemo i pjevati, ili pojednostavniti stvari pa pjevati zapjeve/mantre umjesto stihova koji su teški za zapamtiti. Glavno je da ritam i melodija (i riječi ako se pjeva) budu jednostavni kako bi se sudionici mogli opustiti i fokusirati na podizanje energije, a ne na to kako plešu/pjevaju i slično.
  • Opip – ovo osjetilo igra važniju ulogu u našim životima nego što bismo rekli. Sjetite se koliko vam je lijepo osjetiti mekani pliš, ili grubu koru drveta i kako vam se koža naježi kada dotaknete ono što vas uzbuđuje. Osjet opipa kontrolira strast koja će nam biti potrebna za podizanje energije. Ovaj osjet možemo aktivirati tako da se držimo za ruke s ostalim sudionicima, tako da plješćemo rukama, tučemo o bedra, razbarušujemo kosu; što god samo da vam je i ovo osjetilo uključeno i da osjećate pokret na dlanovima.

Sekundarna osjetila:
  • Vid – inače primarno osjetilo ovdje zauzima sekundarnu ulogu. Kada smo u ekstazi (kada plešemo, kada vodimo ljubav), često znamo zatvoriti oči kako bismo bolje doživjeli trenutak. Ono nam može samo poslužiti kada plešemo da se ne sudaramo s drugima, ali nam može i pomoći na način da nas osvijesti o tome da smo okruženi drugim ljudima. Ovo saznanje kod nekih može uzrokovati sramežljivost (no u ovom radu će se odraditi vježba kako biste se toga riješili), a kod nekih može pak uzrokovati uzbuđenost poput one koju doživljavate kada plešete u velikoj skupini ljudi ili kada navijate na stadionu punom ljudi. Sve ovisi o tipu osobe, no kada se prepustite, vjerojatno će vam ovo osjetilo biti zanemarivo.
  • Njuh – zna biti jako stimulirajuće osjetilo kada je u pitanju jelo, ali u ritualu ne zauzima prevelik značaj. Na njega jedino možemo utjecati tako da mirise oko nas učinimo ljepšima/egzotičnijima kako bi cjelokupni doživljaj bio ugodniji.
  • Okus – u ritualu obično nema nikojeg utjecaja. Obično smo preokupirani drugim osjetilima da bismo mislili o tome jesmo li gladni, ili žedni itd.

Posljednji faktor koji utječe na podizanje energije u krugu je – tuđa energija. Ako osjetimo da drugi odašilju „dobru vibru“, onda nam to pomaže podignuti svoju energiju (kao na dobrom koncertu). Često se dogodi da vam i neki izlazak bude loše samo zato što su ljudi oko vas bili loše volje tj. jer im je energija bila „loša“. No, na ovaj se faktor ponekad ne može tako lako utjecati.

Stadij ekstaze

Cilj podizanja energije je podići je toliko da uđemo u stadij ekstaze. U ovom stadiju ćemo najbolje odaslati energiju, a što više energije unesemo u taj rad (tj. što više energije odašaljemo), to je veća šansa da ćemo uspjeti postići svoj cilj.

Možemo poistovjetiti ritual sa seksom. Biološki smo programirani da žudimo za seksom, ili, bolje rečeno, za orgazmom (vrhuncem). Ovo nije nešto čega se trebamo sramiti. Seks nas privlači jer ovaj vrhunac omogućuje nastavak naših gena. Kada muškarac ne bi doživio orgazam, jajna stanica se ne bi mogla oploditi. Dokazano je i da je veća šansa da će žena zatrudnjeti ako doživi orgazam u isto vrijeme kada i muškarac. Ovo je sve čista biologija. Ekvivalenta orgazma u seksu bi bilo odašiljanje energije tijekom rituala.

Poput seksa, i kontrola energije tj. magika je prirodna stvar. No, ona je i disciplina jer je potrebna vježba kako bismo se izvještili u vizualizacijama koje pomažu pri svemu što sam ovdje opisala. Neki su pak malo više nadareni pa im to lakše polazi za rukom (no ista stvar je i sa seksom; nitko nije dobar prvi put, ali se s vremenom poboljša).

Stožac moći

Stožac moći je postao najpoznatiji način podizanja energije u paganizmu, a dobio je naziv po tome što se bazira na vizualizaciji u kojoj se energije odašilje u obliku stošca. Sam ovaj oblik je pogodan za podizanje energije jer se energija odašilje od pojedinaca (koji su poredani u formi kruga na tlu) ka zajedničkom cilju (vrh stošca).

Ljudi čine bazu stošca tj. krug. Krug je simbol Sunca, jedinstva, vječnosti i reinkarnacije. Jedinstvo je ovdje ključna riječ jer svi moraju biti ujedinjeni i imati zajednički cilj. Sama forma stošca se povezuje s trokutom koji se povezan s brojkom tri (brojka stvaranja i, u wicci, brojka trostruke Božice) koja predstavlja ustrajanje put gore (tj. usmjeravanje energije put gore).

U stošcu moći, ljudi ili sjede u krugu, ili stoje u njemu. Držanje za ruke je najčešći način međusobnog povezivanja, makar se često zna prenositi i poljubac (u obraz) kako bi pozitivna energija počela kolati krugom.

U sljedećem radu će se raditi tradicionalna vizualizacija kao dio podizanja energije (ista ona koja se radi i u stošcu moći). Ona se sastoji od toga da svaki sudionik zamišlja plavo/bijelo svjetlo (ovisno o dogovoru) kako se spiralno uzdiže put vrha stošca. Brzina podizanja svjetla ovisi o brzini podizanja energije u krugu.

Gerald Gardner je opisao stožac moći tako da bazu čine ljudi koji trče u krugu (pritom se držeći za ruke) kako bi podigli energiju. U trenutku kada treba ispustiti energiju, svi bi trebali potrčati prema sredini (u kojoj se obično nalazila vatra ili barem svijeća) vičući cilj.

Obično postoji jedna osoba koja vodi svih kako bi bili usklađeni. To je u kovenima Visoka svećenica (koja često stoji u sredini kruga te ujedno odašilje energiju na način da drugi šalju energiju njoj pa je ona potom šalje dalje). Svakako, ta osoba mora označiti trenutak kada će svi zajedno odaslati tu energiju; ovo se radi tako da se vikne „SADA!“, ili da bilo koji drugi znak koji se prethodno dogovori. Glavno je da je svima jasno da baš u tom trenutku trebaju odaslati energiju.

Uzemljenje

Nakon što je energija odaslana (tj. nakon što je vrhunac postignut), dobro je pustiti energiju da sama padne. No, proces uzemljenja se ne odnosi na spuštanje energije već na vraćanje ostatka energije zemlji kako bismo se mi „spustili natrag na zemlju“. Tijekom rituala smo u ekstazi i „lebdimo u oblacima“, ali je nakon svakog rituala potrebno vratiti se u fizički svijet, što nam omogućuje uzemljenje. Ponekad zbog viška energije u grupi zna doći do tenzija i anksioznosti pa je svakako bolje uzemljiti se nakon rituala (makar se neki uzemljuju i prije i poslije, s tim da se uzemljenje prije rituala svodi na „uzimanje“ energije od zemlje, a uzemljenje poslije svodi na vraćanje energije zemlji).

Najčešća metoda uzemljenja je konzumiranje hrane i pića jer koji može postojati bolji način za uzemljiti se nego konzumiranje plodova zemlje u sebe? Još jedna vrlo česta metoda je direktni doticaj sa tlom na način da se pljesne pod kada je gotov ritual, ili pak da se sjedne ili legne natrag na pod (ako se radi o nekom manje naglom pokretu, često je uključena dodatna vizualizacija kako bi se energija vratila postepeno).

Svakako je potrebno vratiti ostatak energije zemlji zbog prije spomenutih razloga. Također je dobro još stati malo i odmoriti se tako da se sjedne/legne i duboko udiše i izdiše dok nam se otkucaji srca ne smire. 

Radionica:

Voditelj prethodno na tlo postavi kamenje kojim će označiti područje kruga te ga pročisti na prikladne načine kako bi bio spreman za energetski rad.

Napomene: ono što slijedi je radionica Podizanja grupne energije koju sam vodila naVještičjem sijelu 2013. Teren smo uredili tako da smo napravili krug od kamenja i na istoku postavili dva visoka štapa kao simbol vrata. Kada su članovi ulazili, ja sam ih dočekivala na vratima sa zdjelom vode. Tek nakon što su se umili su mogli ući u krug, a obavezno je bilo kretati se u smjeru kazaljke na satu (deosil). Prije početka samog rada sam pročistila prostor s mirisnim štapićem (simbol elemenata vatre i zraka) te vodom koju sam prethodno pročistila solju (simboli vode i zemlje). 

Htjela bih istaknuti da sam izrazito zadovoljna rezultatom, a i komentari su bili samo pozitivni. :)

1. Vježba opuštanja

Ova vježba služi kako bi se svi oslobodili strahova i treme.

  • Svi stoje u krugu (po mogućnosti raspoređeni muško-žensko, makar sam pustila svih da se rasporede kako im instinkt nalaže) i kada voditelj kaže „sada“, svi počnu izgovarati „mmmm“ dok voditelj ne da znak da treba stati. Na sljedeći znak počnu izgovarati „aaaa“ dosta glasnije i pomalo pojačavati kako voditelj dirigira rukom dok zvuk ne preraste u viku. Svi stanu na znak voditelja.
  • Svi podignu ruke u zrak. Voditelj ide po krugu i kada dotakne neku osobu, ta osoba naglo spusti ruke i vikne što glasnije može te potom stane (viče se maksimalno pet sekunda kako se ne bi ispustilo previše energije). - ova vježba se pokazala posebno korisnom jer su ljudi još bili malo sramežljivi pa ih je ovo natjeralo da se opuste i da izbace svu negativnost iz sebe.

2. Vježba sjedinjavanja

Ona služi kako bi se svi povezali i kako krugom ne bi vladala neugodnost, anksioznost ili bilo koji drugi negativni osjećaji.

  • Svi stanu u krug i drže se za ruke (lijevi dlan put gore, desni dlan put dolje).
  • Voditelj govori što treba vizualizirati (radi se o vizualizaciji kruženja energije kroz svačije ruke kako bi se energija uskladila).
  • Voditelj izgovori cilj (nama je bio blagosloviti zemlju na kojoj smo se nalazili tijekom Vještičjeg sijela) na kojeg se svi sada fokusiraju. Slijedi vizualizacija tog cilja koju voditelj opisuje kako bi svi isto vizualizirali (ja sam opisivala izgled zemlje tijekom različitih godišnjih doba u izrazito pozitivnom svjetlu; povjetarac i jarko Sunce tijekom ljeta, mnoštvo cvijeća tijekom proljeća, prekrasne boje tijekom jeseni i lagani vjetar kako nagriza obraze tijekom umjerene zime).

3. Podizanje energije

Ako neki ne žele pljeskati rukama, mogu uzeti štapove/lonce/kamenje kako bi time proizvodili ritam. Ja sam kao voditelj udarala defom koji ima prilično prodoran zvuk, dok su glavni ritam održavali šamanski bubanj i djembe, a podijelila sam i nekoliko zvečki po krugu kako bi i drugi sudionici mogli svirati.

Napomena: podijelila sam sudionike u unutarnji i vanjski krug; u unutarnjem su se nalazila dva bubnjara i dvije plesačice (smješteni oko samog centra kruga). Njihov je zadatak bio održavati ritam i mantru čistima tj. voditi po tom pitanju grupu (i dalje prateći moje upute). Vanjski krug je podizao energiju trčeći, proizvodeći zvukove zvečkama i tijelom (dakle i pjevajući).

  • Svi stanu u krug kao i prije i dalje se držeći za ruke.
  • Voditelj vodi vizualizaciju posuđivanja energije od tla. Ona se sastoji od vizualiziranja bijelog svjetla koje izlazi iz zemlje i koje se penje do našeg tjemena kroz stopala, prolazeći kroz kralježnicu. Energiju treba ostaviti u tjemenu kako bismo je kasnije ispustili iz krunske čakre.
  • Voditelj šeta po krugu i kako dotakne koju osobu, tako ona počne pljeskati rukama u sporom ritmu. Ritam se malo po malo uvrzava (treba pratiti ritam kojeg voditelj određuje).
  • Voditelj nastavlja šetati po krugu i kada po drugi put dotakne neku osobu, ta osoba treba udarati rukama o bedra/podignuti štapove/zvečke/druge objekte kojima će udarati ritam prateći ritam skupine (napomena: neki će ostati pljeskati rukama). Cijelo vrijeme se ritam treba ubrzavati.
  • Kada voditelj po treći put takne osobu, izgovoti joj u uho koji samoglasnik treba izgovarati. Sudionici mogu udahnuti kada je god potrebno, a voditelj daje znakove kada  treba pojačavati ako do pojačavanja samo ne dođe. (ovaj sam korak bila preskočila jer sam primijetila da se energije već jasno dizala i bez glasova za sada)
  • Do sada bi voditelj trebao biti nadglasan zvukovima sudionika. Sada se sudionici trebaju početi kretati držeći se perimetra kruga. Počinje se s laganim hodom kojeg voditelj pokreće.
  • Kada voditelj da znak, svi počnu izgovarati mantru koja je sukladna cilju (poželjno je da se ona rimuje i da je što kraća). Ona je u našem slučaju glasila: "Zemlja oko nas, zemlja je spas". Voditelj ju prvi počne izgovarati prema ritmu kojeg grupa određuje, a ostali nastavljaju.
  • Kretanje se ubrzava dok svi ne trče u krug. Sudionici su slobodni u trku kretati se kako žele. Mogu se i dalje držati za ruke. Mogu ponekad i skočiti, ili pak plesati u krugu (ako će usporavati skupinu, onda mogu plesati unutar kruga). Mogu ulaziti unutar i van vanjskog kruga kako bi se odmorili, ali ne dalje od metra od ostalih koji se kreću. Ako se i odvoje u unutrašnjost kruga, pokret trebaju nadoknaditi tako da jače plješću/udaraju o bedra, da glasnije izgovaraju mantru ili da rade neki drugi pokret koji ih manje umara. No, ponosna sam da se nitko nije umorio; čak su reakcije bile da su imali i više energije nego što bi inače imali!
  • Kada voditelj odluči da se energija dovoljno podignula, vikne iz petnih žila „SADA!“ i svi stanu na mjesto i viknu pritom zamišljajući energiju u formi bijelog svjetla kako biva ispaljivana iz njihove krunske čakre u vrh stošca. (mi smo imali rog u kojeg je jedan od članova puhnuo na moj znak)
  • Svaki pojedinac treba sam prosuditi kada je ispustio svu svoju energiju i u potrebnom trenutku pljesnuti rukama o pod.
  • Kada su svi pljesnuli rukama o pod, trebaju se vratiti u krug i sjesti/leći kako bi se odmorili.

4. Uzemljenje:

  • Vježba disanja (voditelj vodi vježbu disanja dok se svima ne smire otkucaji srca).
  • Ispuštanje viška energije (voditelj vodi vizualizaciju obrnutu od vizualizacije posuđivanja energije od tla kako bi se ikoji višak energije ispustio). Mi smo ovaj korak zamijenili plesom elemenata kojeg nas je podučila jedna od članica (jako se lijepo uklopio, usput).
  • Svi trebaju ostati sjediti još malo na tlu. Voditelj ide u krug dotičući ljude. Tek kada dotakne osobu ona može napustiti krug izlazeći u smjeru kazaljke na satu kroz označeni prolaz.


Nadam se da ste naučili nešto novo iz ovog posta i da ćete iskoristiti neke savjete i ideje koje sam vam ponudila. Ako je išta ostalo nejasno, slobodno mi se možete obratiti s pitanjima. 

A do sljedećeg puta, puno pozdrava od vaše
Soror PIAL

TREBATE POMOC obratite se na mistikaokultizam@gmail.com ili na mob: 092 324 1928