Istaknuti post

Nazovite vidovnjakinju Soror i tražite pomoć- Privatni mobitel : +385 92 324 1928

S povjerenjem nazovite i riješite svoje probleme, saznajte što budućnost nosi, te kako će se razvijati vaša veza, posao i zdravlje. Najjef...

Prikazani su postovi s oznakom boginja. Prikaži sve postove
Prikazani su postovi s oznakom boginja. Prikaži sve postove

ponedjeljak, 13. prosinca 2021.

Vještice -put od društvenog trona do lomače i natrag na magijsko prijestolje


Magija je u drevnom svijetu bila svakodnevna pojava, ali kako su civilizacije rasle uz nove religijske poglede, ideja vještičarenja je prerasla u nešto što se dovodilo u vezu s demonima i drugim mračnim silama


Skoro svaka kultura u modernom svijetu prepoznaje koncept vještice. Iako varijacije postoje, vještica je u većini slučajeva simbol nečega mračnog i zlokobnog – nečega čega se treba plašiti. U usporedbi s nevinom domaćicom obučenom u bijelo, vještica je stara i ružna baba pogrbljena iznad kotla koja kuje neki zli plan za svoje žrtve. Vještica je mračna strana ženstvenosti, zlo stvorenje velikih moći. Vještica je žena koju nitko ne može kontrolirati.

 

 Iscjeliteljke

Ovakva prezentacija vještica međutim nije uvijek bila uobičajena – ona je rezultat desetljeća razvoja i interpretacije različitih mitologija, religija i progona. U najranijim verzijama, vještice su bile daleko od zlih žena koje svojim vradžbinama nanose zlo – bile su iscjelitelji i stupovi društvenih zajednica.

Primjerice u ranim bliskoistočnim zajednicama ženska su božanstva bila predmet obožavanja i najsvetiji rituali su se obavljali u njihov čast. To su bile mudre žene, ključne za očuvanje društvene zajednice. Stajale su rame uz rame s kraljevima, vojske bi im dolazile radi obavljanja zaštitnih rituala, a trudnice su ih molile da im olakšaju porođaj.

Pa, kako je onda došlo do toga da se jedna od najvažnijih i najomiljenijih figura u društvu pretvori u današnji simbol zla i nesreće?

Smjena božanstava

Postoje razni argumenti o tome kako je došlo do ove drastične transformacije. Jedno objašnjenje kaže da kada su Indo-Evropljani na zapadu proširili svoju patrijahalno dominantnu kulturu koja se temeljila na ratnicima, ratu i moćnim muškim bogovima, dolazi do smjene tadašnjih pasivnih ženskih božanstava koja su se prethodno obožavala.

Postoje neki dokazi da se društvena percepcija magije i žena koje se njome bave drastično promijenila dolaskom društva i religija u kojima glavnu riječ vode muškarci.

Vještice i mitologija

Mitologija najbolje opisuje kako su vještice došle na visoku društvenu poziciju gdje su poštovane kao prave boginje. Ove mistične žene koje su se bavile magijom imaju centralnu ulogu u skoro svim mitovima drevnog svijeta.

Najbolji primjer opasne vještice je Lilith, figura iz židovske mitologije koja je prema predanju noćni demon koji otima djecu. Lilith je figura koje se treba plašiti, žena velikih moći koje koristi kako bi mučila svoje žrtve.

Ovakve priče su samo “dolijevale vatru na ulje” u muško-dominantnim religijama, a magija je ubrzo postala paganska praksa koja je zakonom zabranjena. 

Grčka mitologija također je bogata mnogim ženskim figurama koje je bave magijom, ali njihov prikaz nije toliko osuđujući. Medea, drevna grčka junakinja, bila je čarobnica koja je pomogla Jasonu na njegovom epskom putovanju, poklonivši mu čarobne napitke i zaštitu. Madea je imala ulogu pomagača; žena koja je heroju poklonila magiju kako bi mu pomogla. U ovom mitu, magija je pozitivna stvar; pomogla je Jasonu da ostvari cilj, a žena koja mu je dala taj poklon zna svoje mjesto. Njena dužnost je da pomogne heroju, uda se za njega i rodi mu djecu.

U priči o vještici Circe, možemo vidjeti kako su Grci imali različite poglede na čarobnice. U legendarnoj Odiseji, Circe je prikazana kao opasna žena koja je Odisejeve ljude pretvorila u svinje. 

Koristila je čarobne napitke, bacala vradžbine pomoću štapića, i čak postala nevidljiva. Odisej uz pomoć magičnog korijena uspijeva poraziti vješticu, a na kraju Circe se zaklinje da više nikada neće protiv heroja koristiti magiju, a zatim odlazi s njim u krevet. Priča ima sretan kraj: moćna žena koja je je pokušala prevariti muškarce konačno prihvaća svoje “pravo” mjesto kao ljubavnica i domaćica.

Rimske lomače

Sami Grci su imali različite oblike magijskih rituala koje su koristili kako bi izazvali moć bogova. 

Ono čemu se se protivili su bile žene koje nisu znale svoje mjesto. Postoje primjeri žena koje su čak osuđene na smrt jer su se bavile distribucijom magijskih lijekova i izgovaranjem vradžbina.



Grci su čvrsto vjerovali u moć magije. Mnogi od njih su se užasavali i na samu pomisao na vještice i magiju, pa su aktivno učestvovali u kampanjama za istrebljenje vještičarenja iz društva. Magiju je kontrolirala država. Rituali u čast bogova bili su prihvatljivi, ali magija u rukama siromašnih žena iz niže klase se smatrala opasnom.

Rimljani su također otvoreno prihvatili korištenje magije. Zapravo, magija je postala dio državne i društvene religije, i mnogi su vjerovali da je za veliki uspjeh carstva zaslužna upravo magija. Ovu religiju je kontrolirala viša klasa i bila je u direktnoj vezi sa rimskim zakonom.

Žene su možda bile fizički slabije od muškaraca, ali magija i religija predstavljaju suptilan način pobune, a Rimljani, kao i Grci prije njih, najviše su mrzili moćnu ženu. Iako su se magijom bavili  i žene i muškarci, žene su bile te koje su podnijele sav teret progona. Rimski zakon je oštro osuđivao crnu magiju i one koji se njome bave. Svako tko je koristio magiju da nanese štetu usjevima ili širi bolest bio je drastično kažnjen.

Vjerovalo se da vještice mogu napraviti otrove, prizivati mrtve, utjecati na vrijeme i mijenjati oblik. Praksa spaljivanja vještica na lomači je bila uobičajena u Rimu, i to mnogo prije nego što se počela dovoditi u vezu sa kršćanima.

 

 Preispitivanje propagande

Što se tiče kršćanskih tekstova, Biblija jasno stavlja do znanja šta misli o magiji i vješticama: “Bogu je gnusan svako tko baca čini, tko razgovara sa duhovima ili tko konzultira mrtve…”




Za kršćane vještičarenje se suprotstavlja religiji i čak se dovodi u vezu sa đavolom. Boginja Isis i njena magija su smatrala paganskim uvjerenjima. 

Kako se kršćanstvo širilo, tako je kult boginje Isis i drugih paganskih bogova postao zabranjen, a u 6. stoljeću hram boginje Isis na otoku Philae, koji je tisućama godina predstavljao sveto mjesto hodočašća, je zatvoren po naredbi kršćanskog vladara Justiniana.

Nakon što su moćne ženske čarobnice poput boginje Isis označene kao proklete i nepoželjne, lako je vidjeti kako je širenje kršćanstva dovelo do razvoja ideje o opasnim ženama – vješticama.  

Baš kao i Grci, Židovi i Rimljani prije njih, kršćani su koristili vještičarenje kao izgovor za demoniziranje bilo čega drugačijeg od uspostavljene religije.

Zakoni protiv magije postoje skoro jednako dugo koliko i sama magijska praksa. Čak i u društvima koja su otvoreno prakticirala magiju, poput drevne Grčke i Rima, postojali su zakoni koji su jasno definirali šta je prihvatljivo, a za što se vrlo lako moglo završiti na lomači.

Vjekovima bi se slike ovih zloglasnih mitskih žena koristile za poticanje uobičajenih percepcija o ženskim vješticama. 

Međutim, u današnje doba kada su sve informacije udaljene na samo jedan “klik” miša, vidimo da ova drevna propaganda prolazi kroz proces preispitivanja u svjetlu tolerantnijih društvenih stavova.




Hekata –boginja vještičarenja

U ranoj grčkoj mitologiji Hekata je bila boginja magije, vještičarenja, noći, mjeseca, duhova i nekromantije. Po postolimpskoj grčkoj legendi bila je ćerka Titana Perseusa i Titanese Asterie od kojih je naslijedila moć nad nebom, zemljom i neplodnim morem. 

U antičkoj grčkoj umjetnosti prikazana je kao žena koja drži dvije baklje. Nekada je obučena u kratku suknju sa lovačkim čizmama.



Vjeruje se da kao boginja magije ima moć da otjera zle duhove, pa njena slika često krasi gradske kapije. 

Međutim, ovo vjerovanje do dovelo do zablude da može i da prizove zle duhove ukoliko nije zadovoljna. Pogrešno shvaćanje da Hekata čuva granicu između svijeta živih i svijeta mrtvih/duhova, uzrokovalo je negativnu percepciju među kršćanima kada je riječ o ovoj moćnoj vještici.

Njena veza sa ženkama pasa i zmija kao i njena sposobnost da se pretvori u crnog psa, samo je dodatno demoniziralo njenu sliku i podgrijalo ideju da se vještice mogu pretvoriti u šta god žele. 

A možda i možemo !!!

Blagoslovljeni bili, 

Vaša Soror

Dragi svi, 

kako imam dosta upita o cijeni seanse evo da ih istaknem na blogu : 


 SEANSE NA DALJINU ( PDV uključen u cijenu ) : 

  • 1. Tarot i gledanje u karte 150,00 kuna
  • 2. Gledanje u kuglu 150,00 kuna
  • 3. Čišćenje negativnih energija 150,00 kuna
  • 4. Skidanje crne magije i kletvi 300,00 kuna
  • 5. Vraćanje partnera 800,00 kuna 
  • 6. Rituali za poslovni uspjeh i privlačenje novca 300,00 kuna
  • 7. Izrada talismana 150,00 kuna
  • 8. Izrada amuleta 200,00 kuna
  • 9. Blokada negativnosti i magijskih napada 600,00 kuna
  • 10. Seansa s runama 150,00 kuna

SEANSE KOD MENE OSOBNO: (PDV uključen u cijenu)


1. Seansa kod mene osobno - 1000,00 kuna u obvezan najmanje 48 sati star negativan PCR test.


Vaša,



Soror PIAL



Sve informacije možete dobiti na e mail: mistikaokultizam@gmail.com ili na privatni mobitel + 385 92 324 1928 od 17 do 21 sat svakog radnog dana, te subotom i nedjeljom od 10 do 21 sat

    Ova stranica služi isključivo za zabavu


ponedjeljak, 9. ožujka 2020.

Ja jesam, ono što jesam - djevojčica, žena, djevojka - a što si ti?


Da, ja jesam mala boginja i baba i djevojka!
Ja jesam ono što jesam.
Ne možeš mi reći ništa što mi potok već nije rekao, on mi ne bi lagao.
Kažu da sam izbirljiva i da je loše što ne mogu sa svakim ni kavu popiti, ali to sam ja, mala boginja i baba i djevojka.
Nebitno mi je što posjeduješ i koliko imaš godina, ja si sve stvaram sama.
Nebitna mi je tvoja religija i dogmatika, ja sam samo mala boginja i baba i devojka.
Nisam podvojena ličnost, samo sam 'ko moja prababa i baba Jaga.
Jako stara u duši, a tijelom mlada.
Vještica?
Pa da!
Zašto ne?
Ovaj svijet bi, u ovom trenutku, bio puno bolji kad bi vješte žene bile sve!
Vile bi se tada vratile.
Bogovi bi nas častili!
A tko si ti?
Znaš li?


Vaša,
Soror PIAL

Sve informacije možete dobiti na e mail: mistikaokultizam@gmail.com ili na privatni mobitel + 385 92 324 1928 od 17 do 21 sat svakog radnog dana, te subotom i nedjeljom od 10 do 21 sat



    Ova stranica služi isključivo za zabavu

petak, 5. travnja 2019.

Uskrs Boga i Boginje - Ostara ili dan kad uskrsne priroda

Ostara je četvrti po redu praznik u velikom paganskom krugu godine koji obilježava dolazak proljeća i sam ekvinocij.
Datum se određuje prema astronomskom računanju pa se Ostara nekada obilježava dan ili dva prije 21. ožujka.

Naime, tome kumuje ravnodnevnica ili ekvinocij, kako se već naziva tačka na nebeskoj sferi, gdje ekliptika presijeca nebeski ekvator. Pošto ga ekliptika dijeli u dvije točke, postoje dva ekvinocija;

- prvi je proljetni 21. ožujka a drugi jesenji 23.rujna, koji se naziva festival Mabon.





Vaša,


Soror PIAL

Sve informacije možete dobiti na e mail: mistikaokultizam@gmail.com ili na privatni mobitel 
    092 324 1928 od 17 do 21 sat svakog dana
    Ova stranica služi isključivo za zabavu

ponedjeljak, 3. listopada 2016.

Kako napraviti vlastitu čaroliju


Slikovni rezultat za goddess wicca
Najbolji rezultati se postižu s vlastitim čarolijama. To je zato jer je taj ritual napravljen od vaše ruke i za vas te je stoga puno efikasniji.
Osnovna struktura čarolije izgleda ovako:
1. Prvo morate odlučiti što želite postići sa riutalom, te dali je neophodno za to raditi čaroliju
2. Pročitajte što više materijala o toj temi.
3. Nabavite Knjigu Sjenki ili još bolje, napravite je sami.
4. U odgovarajuće vrijeme stvorite krug, te počnite pisati čaroliju u Knjigu Sjenki.
Ritual mora ići slijedećim tokom: pročišćavanje ritualnog prostora
postavljanje oltara
stvaranje kruga
prizivanje čuvara kula ili elementalne duhove
upalite svijeće i tamjan, te mirisne štapiće
invokacija Boginje i Boga
punjenje energije kroz emocije i vizualizacija pozitivnog ishoda rituala
slanje energije u željenom pravcu ostvarenja želje
zahvala Boginji i Bogu, te njihovo otpuštanje
Gašenje svijeća i tamjana
zahvala i otpuštanje elementalnih duhova ili čuvara kula
otvaranje kruga
Uzemljivanje viška energije , polaganjem ruku na zemlju
5. Ne zaboravite reći» Blagoslovljen budi» ili «Neka tako bude!»
I na kraju , zapamtite zlatno pravilo
"Ne naudite nikome , čini što želiš".
Blagoslovljeni Budite!
Vaša, 
Soror PIAL

TREBATE POMOC obratite se na mistikaokultizam@gmail.com ili na mob: 092 324 1928

utorak, 27. rujna 2016.

Rituali-Minimalistički rituali (devocijske i magijske geste)

Minimalistički rituali (devocijske i magijske geste)

Potaknuta svojim ritualom za Yule, odlučila sam napisati ponešto o nečemu što bih ja nazvala minimalističkim ritualima tj. onim ritualima u kojima se nikakvi zvukovi ne proizvode te koji su u potpunosti ogoljeni od suvišnih elemenata (od ritualnog pribora pa do ukrasa). Ovakav se pristup ritualu donekle kosi sa svime što je napisano u knjigama pa i na ovom blogu jer se gotovo uvijek potiče dijalog s božanstvima, pojanje, pjevanje, bubnjanje i druge "zvučne" metode kako bi se podigla energije. Također se stalno spominje ritualni pribor, ukrasi, odora i još mnogo toga što biste "trebali" imati. No što napraviti kada niste u mogućnosti ništa od navedenog raditi, ili ako niste u mogućnosti nabaviti ni napraviti svoj pribor i druge potrepštine? Možda dijelite kuću s nekim pa ne smijete proizvoditi buku noću (ako radite ritual noću), ili pak želite održati ritual u tajnosti pa ne želite da vas itko čuje ili ometa. Može vam se čak dogoditi da vam riječi ne dolaze kada su potrebne, ili da vam nedostaje inspiracije za napisati ritual. Ako osjetite da se riječima naprosto ne možete izraziti kako treba u tom trenutku, onda se okrenite govoru tijela.

Govorom tijela šaljemo nesvjesne poruke ljudima oko sebe, a isto tako nesvjesno i primamo informacije iz okoline. Postoje nekakvi ustaljeni tjelesni "izrazi" na koje su ljudi naviknuti i čija značenja iščitavaju bez imalo truda i najčešće intuitivno, poput prekriženih ruku ("Ne diraj me"), prsta koji je naglo uperen u nekoga ("On je kriv!"), slijeganja ramenima ("Ne znam"), klimanja glavom ("Da") i tako dalje. Naravno, i ove geste variraju od kulture do kulture. Kako takve geste postoje i među općom populacijom, tako su se neke ustalile i u magijskoj i ritualnoj praksi. Upravo ću o tim nekim stalnim gestama u ovom postu pričati.

A što je s ritualnim priborom, odjećom, nakitom, ukrasima....? Pa to je sve nepotrebno i da se zamijeniti. Vaše tijelo je samo po sebi dovoljno da zamijenite ikoji važni dio ritualnog pribora, a što ne može tijelo, to može um. Nakit i ukrasi su ionako samo dodaci. Ako nemate ritualnu odjeću, možete raditi nagi (ako ste sami, ili čak u grupi ako ostali pristanu i ako vam nije neugodno), a možete koristiti bilo koju odjeću koju već imate a da je čista (iako se preporuča da se ona onda sačuva isključivo za rad u krugu).

Započela bih ovaj post s jednim pitanjem:

"Kako je moguće izvest minimalistički ritual?"

Mentalni rad je važan dio svakog rituala. Naš um je taj koji vizualizira sve što je potrebno, koji usmjerava energiju nekamo, koji nas odvlači u druga stanja svijesti te kojim stvaramo namjeru i cilj. Sve ostalo: riječi, teatralnost, oruđe, odjeća, dekoracije...to su sve dodatni elementi koji stvaraju ambijent i time imaju psihofizički učinak na praktičara. Naravno da svi ovi elementi olakšavaju tranzična stanja, pojačavaju opći dojam rituala i ostavljaju taj osjećaj da se zbiva nešto nesvakidašnje i posebno, no može se preživjeti i bez toga. 

Kao što sam već napomenula, vaše tijelo može zamijeniti gotovo sve, a što ne može tijelo, to može um.

Vodeći se prema klasičnoj formi rituala, prošla bih sve navedene segmente i istaknula kako se mogu modificirati tako da budu što minimalističniji.

Ritualni pribor

Oltar - zaista nije potreban. Ako radite ritual u prirodi, možete se koristiti bilo kojim panjem, a bez obzira gdje bili možete koristiti tlo na kojem stojite i za oltar i za krug u kojem ćete raditi obred. Uostalom, što će vam oltar ako nećete imati što na njega postaviti? :)

Sredstvo za označavanje kruga - bila to kreda ili užad, ono može poslužiti kada se radi o grupnim radovima gdje je potrebno postaviti fizičko ograničenje kako bi svima bilo jasno gdje su granice kruga. To nije potrebno kada radite sami jer vi vizualizirate krug, vi ga stvarate, pročišćavate, posvećujete i otvarate. Krug jedino postoji u fizičkoj realnosti ako istovremeno postoji i u vašoj psihičkoj realnosti. Odnosno, svaki fizički čin, ili predmet mora proizaći iz misli. Problem se pojavljuje u grupnim radovima za koje ionako minimalistički rituali nisu idealna opcija jer sav navedeni pribor i govorne forme služe kako bi olakšale sporazumijevanje i obavljanje rituala uopće. No, u zatvorenom prostoru je moguće ograničiti krug na veličinu same prostorije, a vani postavljajući prirodne elemente (stijene, štapove), ili koristeći se već postojećim prirodnim elementima (npr. drvećem i stijenama koje prirodno čine kružni/elipsoidni oblik). 

Svijeće - bilo da se govori o oltarnoj svijeći, ili svijećama za četvrti, one fizički nisu potrebne jer uvijek postoje alternativni izvori svjetla (bila to mjesečina, sunčevo svjetlo, ili pak nekakva umjetna rasvjeta koja se nalazi u prostoru). Simbolički govoreći, također se može bez njih preživjeti. Oltarna svijeća, između ostalog, simbolizira vas, vaše želje, vašu energiju, a ta vam je simbolika samo dodatak pošto se vi (skupa s vašim željama i energijom) nalazite unutar kruga. Svijeće za četvrti (tj. elemente) služe za označavanje kruga (što sam pojasnila u prethodnoj točci), ili pak da simboliziraju elemente. Njih se može zamijeniti vizualiziranje elemenata (što se ionako čini u svakom ritualu prilikom prizivanja elemenata). 

Figure Boga i Božice - uvijek je lijepo imati likovni prikaz božanstava koji će nas podsjećati na njih i davati nam dojam njihove prisutnosti, a još je ljepše kada osjetimo pravu prisutnost tog božanstva u sebi, ili kraj nas (što se postiže pravilnim i moćnim prizivima/uzivima za koje je opet potrebna praksa i iskustvo). Po paganskim vjerovanjima, svaka osoba je ujedno i Bog i Božica (a u najmanju ruku su oni dio svake osobe). Po ovom uvjerenju će božanske sile uvijek biti prisutne u krugu.

athamé/štap te mač i motka - bez obzira za što ih koristili (prizivanje, kanaliziranje energije, iscrtavanje kruga itd.), možete ih zamijeniti kažiprstom ili rukom. Oni su ionako samo posrednici koji provode energiju od točke A to točke B. Energije se jednako dobro može prenositi direktno tj. preko ljudskog tijela.

voda i sol (te zdjele) - zdjele za vodu i sol vam nisu potrebne ako nemate ni vodu ni sol (logično, zar ne?). No zašto vam voda i sol ne trebaju? Obično ih se koristi kao simbole elemenata. Za ovo vrijedi isto obrazloženje kao za četvrtne svijeće. No, što ako ih se koristi za pročišćavanje prostora? Pa vrlo jednostavno; postoji mnogo načina pročišćavanja prostora, a samo je mali dio njih fizičke naravi. Pročišćavati se može mislima, ili naprosto usmjeravanjem energije te koristeći se raznim vizualizacijama (najčešće se zamišlja kanaliziranje bijelog svjetla prema nečemu, ili bijelo svjetlo kako ispunjava nešto itd.). 

incens - koristi za iste svrhe kao i voda i sol pa vrijede ista obrazloženja.

šibice/upaljač - naprosto vam nisu potrebni ako nemate što za zapaliti.

pentakl - najčešće predstavlja element zemlje, kojeg se opet može vizualizirati. Ako ga se uzima kao simbol sjedinjenja svih elemenata, ili kao simbol duha, opet je nepotreban jer se pravilnim prizivom svi elementi već mogu dovesti u krug (oni su tada već skupljeni na jednom mjestu, rade u harmoniji i na taj su način već udruženi), a vaš duh je već prisutan samim time što ste vi prisutni.

kalež i tanjur (hrana i piće) - ako nemate hranu i piće, ni jedno ni drugo vam nije potrebno. Smatram da je uvijek bolje imati hranu i piće naprosto kako bi ritual imao neku srž i kako biste se mogli lakše uzemljiti. No, uzemljiti se možete i vizualizacijama, tehnikama disanja i fizičkim pokretima. Ako je u pitanju jelo i piće kao predmet u kojeg se kanalizira energija (koju se konzumiranjem hrane i pića unosi u tijelo), onda ju se isto može zanemariti jer se može energiju kanalizirati direktno u praktičara. Za to je potrebno samo promijeniti smjer kanaliziranja energije. 

ritualno ulje - ionako ga vrlo malo ljudi koristi često, a ostali ga koriste samo u posebnim prilikama. Ono služi kako bi se osobu blagoslovilo i pročistilo. Blagoslivljanje se može postići i polaganjem ruku na osobu, običnom zamolbom usmjerenom božanstvu itd. A pročišćavanje se može obaviti na iste načine te vizualizacijama, ili pak fizičkim metodama (npr. kupanjem prije obreda).

Već sam rekla što se može učiniti ako nemate odjeću, a sve ostalo oruđe i ukrasi koje sam navela se može zanemariti jer je dodatno i jer se može nadoknaditi vizualiziranjem, ili se naprosto može izbjeći njegovo korištenje u ritualu.

Podizanje kruga

Pročišćavanje prostora - možete obaviti vizualizacijama. Umjesto da šetate po prostoru s metlom/kadionicom, šetate praznih ruku i zamišljate svu negativnu energiju kako odlazi, osjećate lakoću u zraku oko vas, a ako vam je potrebno do fizički potkrijepiti, možete mahati i rukom imitirajući pokrete metle. 

Gesta blagoslivljanja
Blagoslivljanje - svako blagoslivljanje se može obaviti polaganjem ruku (ili samo držanjem ruku iznad predmeta/osobe). Umjesto da na glas govorite što radite, ili molite božanstva da vam pomognu, to učinite u sebi. Postoji ustaljena gesta blagoslivljanja pri čemu se podigne dlan dominantne ruke (dakle desna ako ste dešnjak, ili lijeva ako se ljevak) i usmjeri prema onome što se blagoslivlja. U slučaju da ste vi osoba koja prima blagoslov, dlanovi (obaju ruku) moraju biti okrenuti put gore, a ruke savinute u laktovima u razini kukova.

Gesta primanja blagoslova
Usredištenje i prizemljenje - ionako se obavlja vizualizacijama gdje nije potrebno ništa govoriti niti se koristiti ikojim priborom. Odličnu tehniku možete naći u postu o formi rituala pod naslovom "Otvaranje kruga".

Označavanje kruga - kako biste zamijenili užad ili kredu, pogledajte predložene metode navedene u podnaslovu o ritualnom oruđu. Umjesto athaméa možete koristiti vlastiti kažiprst kojeg ćete držati usmjerenog prema tlu hodajući i označavajući obod kruga. Pritom je poželjno vizualizirati crtu bijelog/plavog svjetla koje nastave povlačenjem vašeg kažiprsta. Ako zamišljate krug kao sferu onda možete zamišljati uz to sferu koja se pomalo gradi i koja se ispunjava svjetlom. Ovim se zapravo obavila i vizualizacija zaštite kruga.

Paljenje svijeća i označavanje kruga fizičkim elementima se može izostaviti jer potrebnog pribora za to trenutno nema. Krug se njima može kasnije označiti tijekom njihovog prizivanja.

Gesta trećeg oko (položaj ruku iz
vaše perspektive prije prislanjanja na čelo)
Pozdravljanje - prije početka samo rituala se mogu koristiti različiti oblici pozdrava usmjereni prema drugim sudionicima u ritualu, ili energijama koje su prisutne. Oni se obično izgovaraju, iako postoji i odgovarajuća gesta koja se naziva gesta trećeg oka. Ova gesta primarno služi za pozdravljanje svih prisutnih, ali i  za otvaranje šeste ćakre (poznata još kao treće oko). Izvodi je se tako da se klekne pred oltar, nedominantnu ruku (dakle lijevu ako ste dešnjak, ili desnu ako ste ljevak) skupi u šaku, dominantnom rukom je se obavije odozgo. Tako se skupljene šake potom prinesu čelu u visini trećeg oka (dakle malo poviše središta obrva). Ovaj pozdrav obično izvodi voditelj/voditelji rituala.

Prizivanje elemenata

Prilikom zazivanja elemenata je dobro ih vizualizirati, a samim time ih pozivate da vam se pridruže. Možete zamišljati njihove elementale koji ih utjelovljuju, ili pak odraze elemenata u prirodnim pojavama. Možda ćete ih moći personificirati pa će vam to olakšati vizualizaciju. Svakako, nađite metodu koja vama odgovara. 

Često se prilikom prizivanja koristi athamé ili štap koje opet možete zamijeniti kažiprstom. Možete se naprosto okrenuti put onog smjera uz kojeg je vezan element držeći ruku i kažiprst ispružen iznad sebe te vizualizirajući odgovarajući element kako vam se pridružuje. Neki idu korak dalje pa umjesto samo usmjeravanja kažiprsta iscrtavaju pentagram u zraku. Svaki element ima dva odgovarajuća pentagrama - jedan kojim ga se priziva (koji je u ovom trenutku prikladan) i jedan kojim mu se odzdravlja (tzv. "protjerivajući" pentagram, eng. banishing pentagram) kojeg se koristi pri otpuštanju elemenata. Svatko ima svoj način pamćenja ovih pentagrama (ako ih se odluči koristiti) i sigurna sam da ćete vi naći svoju metodu. :)


Ako vam se ne da pamtiti sve ove pentagrame, postoje i druge geste kojima se može prizvati elemente (ali i odzdraviti). Sljedeće geste su uvriježene u paganskoj praksi:

Zrak
Palčevi se isprepletu, a ostali prsti rašire (dlanovi ostaju okrenuti put vas). Prstima se može mahati tako da se oponaša krila ptice, ili leptira. Ova je gesta u jogi poznata kao garuda mudra




  

Vatra

Kako nisam uspjela naći jednu sliku da opiše ovu gestu, morala sam se zadovoljiti s dvjema. Da bi se ova gesta izvela, prisloni se ispruženi dlan nedominantne ruke na prsa (kao na lijevoj slici), a dominanta ruka se skupi u šaku, potpuno ispruži i podigne na otprilike 45° (kao na desnoj slici, ali nešto više ispružena).


Voda
Oba se dlana skupe i okrenu put gore kao da se grabi voda (koliko je meni poznato, visina ruku nije važna pa preporučam da ruke držite na visini koja vam je najugodnija). 










Zemlja
Gesta zemlje jako sliči gesti zraka, ali se razlikuje u tome što su dlanovi okrenuti od osobe i put tla te prsti čvrsto skupljeni (iako su palčevi na isti način isprepleteni). 






Svaka od navedenih gesta ima i svoju alkemijsku ekvivalentu. Ove alkemijske geste su zapravo imitacija alkemijskih simbola četiriju elemenata rukama. Iz toga proizlaze sljedeće geste:

Zrak

Jagodice palčeva i kažiprsta se spoje tako da tvore trokut s vrhom put gore. Srednji prsti se spoje tako da tvore crtu koju siječe trokut. Prstenjaci i mali prsti mogu pratiti oblik kažiprsta (kao na lijevoj slici, što je tradicionalnije), a naišla sam i na varijantu da prate srednji prst (kao na desnoj slici, što je lakše i prirodnije za napraviti). 

Vatra
Ista je gesta kao za zrak samo što i srednji prst (i svi ostali prsti) prate kažiprst. Dakle, rukama se tvori obični trokut s vrhom put gore.






Voda
Identična je forma kao kod vatre samo što je vrh trokuta okrenut put dolje.






Zemlja
Ista je forma kao kod zraka samo što je trokut okrenut vrhom put dolje.






Zazivanje Boga i Božice

Gesta dobrodošlice
Iako je uobičajeno zazive obavljati govoreći na glas, možete ovo obaviti i u sebi. Određene druge segmente možete obaviti i bez znatnih izmjena poput vizualizacija i plesa. No o tome više možete pročitati u postu o formi rituala. No, i ovdje postoje određene geste koje su uvriježene u paganskoj praksi. 

Uobičajeno je da se prilikom čitanja zaziva (u ovom slučaju izgovaranja u sebi) stoji u pozi dobrodošlice (ili gesti dobrodošlice). Njome se pozdravlja božanstva i daje dobrodošlica u krug. Sastoji se od toga da osoba stoji u prirodnom raskoraku i ruke drži raširene u ravnini ramena (tako da tijelo tvori slovo T).

Geste za prizivanje božanstava

Postoje dvije glavne geste u općoj paganskoj praksi, a to su Ozirisova poza (ili gesta Boga) te gesta Majke (također poznata i kao gesta Božice). 

Ozirisova poza/
gesta Boga
Ozirisova poza se radi tako se stane skupljenih nogu, podlaktice se prekriže preko prsta da tvore slovo X (s tim da dominanta ruka treba biti iznad). Dlanovi se uglavnom drže ispruženi, a mogu biti savinuti ako se u njima drže određeni simboli Boga (Oziris je obično prikazan s mlatilicom tj. bičem i faraonskim štapom, a u paganskoj praksi se obično drže dva simbola muškog aspekta: bodež i štap). Ovom se pozom slavi muškost, muška plodnost, duhovnost i reinkarnacija (koja je sastavni dio mita o Ozirisu).

Gesta Majke je slična gesti primanja blagoslova jer su obje ruke savijene u laktovima i stoje u visini kukova. Dlanovi moraju biti okrenut put gore, a stopala raširena u ravnini ramena. Često će ova poza varirati u dubini raskoraka pa se nemojte začuditi ako naiđete na takve modifikacije.

Ritual za sabat/ezbat

Geste za slavljenje božanstava

Pozdravljanje božanstava koje se slave za tu određenu priliku je uobičajeno tijekom slavlja sabata i/ili ezbata, pa to možete učiniti jednom od navedenih gesta umjesto da govorite (iako  možete govoriti i u sebi).

Gesta rogova
Kako bi se posebno pozdravilo Boga i Božicu, svatko od njih ima odgovarajuću gestu koja simbolizira njihove glave fizičke, ili mitološke atribute. To su gesta Rogatog Boga (ili znak rogova) koja simbolizira klasični fizički prikaz ovog božanstva, te gesta fige/šipka koja simbolizira stidnicu (što ju čini simbolom ženske plodnosti i seksualnosti). 

Gesta fige/šipka
Gesta rogova se sastoji od toga da se ruka skupi u šaku, a kažiprst i mali prste isprave put gore. Palac pritom obavija ostale prste. 

Gesta fige se radi tako da se ruka skupi u šaku, a palac postavi između kažiprsta i srednjeg prsta.

Gesta Mjeseca (samo što ruke
trebaju biti u ravnini očiju)
Za slavljenje Božice još postoje tri geste koje su međusobno jako slične i sve su povezane s Mjesecom. Prva gesta se naziva gestom Mjeseca i izvodi se tako da se ruke podigne u ravninu očiju, dlanove okrene jedan prema drugom i savija kao da između njih stoji kugla.

Gesta Mjesečeva srpa
Druga od spomenutih gesti je gesta Mjesečeva srpa i zapravo je potrebno samo prste savinuti u obliku slova C kako bi ju se napravio. Ovo se obično radi dominantnom rukom koja je podignuta u zrak. Palac i kažiprst pritom stoje savinuti da tvore slovo C, a ostali prsti su skupljeni u šaku.

Gesta Trojnog Mjeseca (ali bez gesta
Mjesečeva srpa koje ju upotpunjuju)
Posljednja od ovih triju gesta je gesta Trojnog Mjeseca. Veoma slični pozi koja je na slici, ali uz mali dodatak. Podlaktice trebaju biti prekrižene na prsima tako da tvore slovo X (kao i na fotografiji) s dominantom rukom poviše. Dodatak naspram fotografije jest taj da obje ruke trebaju pokazivati gestu Mjesečevog srpa. Dvije ruke pritom simboliziraju fazu rastućeg i padajućeg Mjeseca, a praznina između njih (mogli bismo zapravo reći srce, a ne praznina) predstavlja fazu punog Mjeseca. Ovaj je oblik poznat i kao simbol Trojne Božice.


Gesta Sunca
Još jedna gesta kojom se ukazuje poštivanje i koja je prikladna za gotovo sva božanstva (a posebice ona vezana uz Sunce) jest gesta Sunca. Slična je gesti dobrodošlice, ali su ruke podignute visoko u zrak i blago raširene, a glava lagano podignuta.

Geste namijenjene za slavljenje božanstava se ne moraju koristiti isključivo u ovom dijelu obredu. Smatram da su primjenjive kada god želite iskazati poštivanje prema nekom božanstvu, ili naprosto kada ga se spominje (ili u ovom slučaju misli na njega/nju).

Magijske geste

Obično se bilo kakvi magijski radovi obavljaju unutar slavlja sabata/ezbata. Oni ne moraju biti vezani uz božanstva i ne moraju uopće imati religijsku pozadinu pa stoga čine odvojeni naslov u ovom postu. 

Magija je, po općoj definiciji, mogućnost kontrole (usmjeravanja) energije ka nekom cilju s namjerom ostvarivanja promjene u fizičkom svijetu. Pošto se magija direktno tiče kontrole energije, možete se odlučiti isključivo na taj način baviti magijom, bez ikakvih "pomagala" (svijeća, lutkica, konopa, talismana itd.). Kako bi se usmjerila energija, obično se koristi neka metoda podizanja energije poput Stošca moći u grupama. Za njega zapravo nije ni potreban pribor niti govor (makar zvuk najčešće igra veliku ulogu). Ako radite u grupi, nešto je teže postići harmonično podizanje energije bez određenih signalizatora, ali ako radite sami ili s još jedno-dvoje ljudi, onda se i to može izvesti. Nešto više o mogućim tehnikama podizanja energije možete naći ovdje, no za ovu bih vam priliku preporučila da se bazirate na vizualizaciji (koju biste ionako koristili), pojanje u sebi (dakle nađite neki izraz/riječ koja najbolje sažima vašu namjeru i ponavljajte ga/ju u sebi) te na tehnike kontrole disanja i otkucaja srca. Posljednja se tehnika ponekad koristi u šamanizmu kako bi ubrzala ulazak u druga stanja svijesti i izvodi se tako da glumite da hiperventilirate tj. pokušajte brzo disati, ali isključivo kroz nos (samo pripazite da ipak ne pretjerate; držite ustaljeni ritam i malo ga ubrzajte/usporite po potrebi organizma jer nitko ne želi da se onesvijestite, ili da vam na bilo koji drugi način pozli!). 

Smatram da nema potrebe posebno isticati magijske geste jer mislim da dolaze prirodno. Tipični primjer govora tijela u magiji jest naginjanje tijela put naprijed kada se energija usmjerava prema nečemu (pritom će se ruke često same ispružiti ispred tijela, a dlanovi izravnati). Naglo upiranje prsta u bilo koga/što se smatra izrazito energetski jakom, ali i negativnom gestom pa se ne preporuča njezino korištenje (slične geste su povezane s bacanjem uroka, što se nipošto ne podržava u paganizmu). 

Jelo i piće

Ovaj je dio obreda namijenjen za povratak stvarnosti tj. za uzemljenje. Hrana i piće bi trebali pomoći u ovome (i zaista pomognu), ali njihovo konzumiranje nije jedina metoda uzemljenja. Vizualizacije su i ovdje odlična opcija, pa bih vam preporučila vizualizaciju iz posta o podizanju grupne energije. Radi se zapravo o tehnici ispuštanja viška energije u tlo na sljedeći način: zamišljajte bijelo svjetlo kako se iz vašeg tjemena spušta niz kralježnicu pa kroz trticu (ako sjedine), ili stopala (ako stojite) u zemlju. Ova energija je zapravo ista ona energija koja se posuđivala u vizualizaciji usredištenja i prizemljenja (što se obavlja na početku rituala) i koja se sada vraća zemlji iz koje je proizašla. 

Zahvala Bogu i Božici

Pošto se ritual bliži kraju, potrebno je pozdraviti sve entitete i energije koje su vam se pridružile tijekom rituala, a između ostalog i Boga i Božicu (tj. bilo koja božanstva koja ste prizivali/uzivali). Možete im se zahvaliti govoreći u sebi i pokazujući neku primjerenu gestu za slavljenje božanstva.

Otpuštanje elemenata

Elemente se pozdravlja na isti način na koji ih se priziva, dakle upotrebom kažiprsta kako bi se obratilo određenom elementu (u čijem ste smjeru u tom trenutku okrenuti tj. prema istoku za zrak, jugu za vatru, zapadu za vodu, ili sjeveru za zemlju). Možete birati hoćete li iscrtavati pentagrame, koristiti neke od predloženih gesta iz ovog posta, ili naprosto ih samo pozdraviti i otpustiti riječima koje govorite u sebi za ovu priliku.

Otpuštanje kruga

Ako ste na početku zamišljali punjenje sfere/kruga bijelom svjetlošću, onda ćete sada  zamišljati kako ta svjetlost pomalo blijedi, ili kako svijetla crta koja obilježava obod kruga pomalo nestaje. Dakle koju god da ste vizualizaciju koristili pri podizanju kruga, obrnuto ćete zamišljati sada. Obično se prođe po obodu kruga s athaméom/štapom usmjerenim prema tlu, ali vi možete umjesto navedenog oruđa koristiti kažiprst. Važno je da ste kroz cijeli ovaj proces svjesni (a možete to i reći u sebi) da spuštate krug i da ritual završava. 


Iako se možda nikada nećete odlučiti raditi minimalistički ritual, nadam se da ćete barem koristiti neke od gesta koje sam navela i da ćete osjetiti razliku u kvaliteti rituala.
Za sada vam želim puno sreće s daljnjim radovima!

Vaša, 

Soror PIAL

TREBATE POMOC obratite se na mistikaokultizam@gmail.com ili na mob: 092 324 1928